Cestování s obytňákem - svoboda za dveřmi

Vyrazit na dovolenou lze i netradičně. Stačí využít obytný vůz. Jestliže je to váš tajný sen, podívejte se s námi na to, jak to zvládnout. Není to nic složitého. Právě naopak. Základem je onen obytňák. Samozřejmě ho není nutné půjčovat. Po celé České republice najdete mnoho půjčoven, které mají široký výběr s ohledem na velikost či luxus, nebo s ohledem na náklady, do kterých se chcete vejít. Toto tedy vyřešíte celkem jednoduše.

Jak je to s parkováním?

Ani z toho není nutné mít obavy. Klasickou možností jsou kempy, které jsou dnes uzpůsobeny i pro zaparkování obytných vozů. Nejenom, že to není drahé, ale mezi samozřejmé služby patří třeba i přípojka na elektřinu. Druhou možností jsou místa, která jsou označovaná jako stellplatzy. Jde o vyhraněné lokality u řady měst, kde je možné svůj obytný vůz legálně zaparkovat a přespat přímo v něm. U velkých metropolí i v pobřežních turistických oblastech častá samozřejmost.

Pozor na výšku obytného vozu

Co může být rizikem? Je to výška vašeho obytného vozu. Většina výrobců dnes produkuje takové obytňáky, aby s nimi nebyl problém na většině silnic a podjezdů. Přesto se však v odlehlých oblastech může objevit místo, kde neprojedete. Proto svou cestu doporučujeme dobře naplánovat. Nejlepší je využít komunity, která velmi často publikuje osvědčené trasy, ať už se vydáte kamkoliv.

Nastudujte si potřebné předpisy

Jedno riziko přece jenom existuje. Je spojeno s předpisy, které s cestováním obytným vozem existují. Je jedno, kam vyrazíte, jelikož většina zemí to má podobně. Pokud se rozhodnete během jízdy ve svém obytném voze spát na posteli, je to zakázáno. Proč? Jednoduše proto, že to ohrožuje vaši bezpečnost. Když spánek, tak jedině připoutáni na postel. Když budete chtít vy, nebo vaše děti spát v posteli, je nutné zastavit a v jízdě nepokračovat. Jsou za to celkem vysoké pokuty.

Publikováno: 23. 11. 2017

Kategorie: Praktické rady

Autor: Milena Doležalová