Nebezpečné pláže - Tsunami na obzoru

Jaká jsou nejznámější nebezpečí na pláži? Když to zlehčíme, tak to může být šlápnutí na ježka, na kámen, nebo žahnutí od medúzy. Potom tu jsou ale i nebezpečí rozsáhlejší. Je to tsunami. O co se jedná, jak ji poznat a kde může hrozit?

Co je to tsunami?

Mnoho lidí tento pojem celkem dobře zná, jelikož v minulosti byly vlny tsunami spojeny s řadou katastrof, které znamenaly nejenom ničení budov a přírody, ale součástí této katastrofy byly také lidské oběti. Máme-li tento jev vysvětlit jednoduše, tak se jedná o velkou přílivovou vlnu, která má doslova děsivé následky.

Kde hrozí tsunami?

Chcete si dovolenou užít a ne se obávat toho, že by daná vlna mohla přijít? Potom je dobré znát oblasti, kde se tato mohutná přílivová vlna může objevit. Když se podíváme na oblast, kterou tento jev trápí nejvíce, je to rozhodně Japonsko. Nejde ale o jedinou oblast, jelikož stejně tak vlna pustošila třeba pobřeží Thajska, objevila se třeba v Indonésii. V menším rozsahu to potom může být i v Evropě – třeba v Portugalsku, nebo Nizozemsku.

Jak vzniká?

Důvodů může být celá řada. Mezi hlavní rozhodně patří pohyby litosférických desek pod mořskou hladinou. Nejde ale o důvody jediné, jelikož opomíjet nelze také vliv zemětřesení, stejně jako to mohou být i různé sopečné erupce. Vznik vlny ale může způsobit také mohutný sesuv půdy, stejně jako sesuv velkých ledovců v okolí vodních ploch.

Jak poznat, že se tsunami blíží?

Dnes už existují různé technologie a systémy, které mohou detekovat vznik této vlny. Stejně tak je možné daný stav odhadnout i při pohledu na mořskou hladinu, nebo na hladinu oceánu. Dojde totiž k tomu, že se voda začne výrazně stahovat z pláží pryč. Podobně jako při odlivu, ale mnohem rychleji. Právě to je jasná známka toho, že se za pár minut může vlna objevit. Kdo je s tímto obeznámen, ten si často může doslova zachránit život.

Publikováno: 07. 12. 2017

Kategorie: Praktické rady

Autor: Milena Doležalová